Głównym celem kampanii Krajowego Centrum ds. AIDS „Coś was łączy? Zrób test na HIV” jest umożliwienie bezpłatnego i anonimowego wykonania testu diagnostycznego w kierunku HIV jak największej liczbie osób oraz upowszechnianie informacji na temat HIV/AIDS i sposobów zmniejszania ryzyka zakażenia. Lepiej jest wykonać test i poznać swój status serologiczny, niż żyć z HIV nie wiedząc o tym. Dzięki regularnie przyjmowanym lekom osoby zakażone mogą mieć dobrą jakość życia i mieć zdrowe dzieci. Osoba, która wie, że jest zakażona HIV, ma szansę zadbać o zdrowie swoje i swoich bliskich.

Badania bezpłatnie i anonimowo można wykonać w Punktach Konsultacyjno-Diagnostycznych w kierunku HIV w Olsztynie, ul. Żołnierska 16, pokój 15 (parter) we wtorki i czwartki od 15:00 do 18:00 oraz w Ełku przy Poradni Dermatologiczno - Wenerologicznej Szpitala Wojskowego, ul. Kościuszki 30, w czwartek od 15:00 do 17:00 lub w PKD na terenie całego kraju, informacja na stronie www.aids.gov.pl

Test w kierunku HIV powinien wykonać każdy, kto:
1) kiedykolwiek miał kontakt seksualny przynajmniej z jedną osobą, która:
a) nie wykonała testu w kierunku HIV i nie wie, czy jest zakażona czy nie,
b) jest zakażona HIV, a kontakt odbył się bez prezerwatywy lub uległa ona uszkodzeniu,
c) miała wielu partnerów/wiele partnerek seksualnych,
d) przyjmowała narkotyki w zastrzykach,
2) podczas kontaktów seksualnych nie stosował zawsze prezerwatyw (w tym podczas kontaktów oralnych),
3) przebył chorobę przenoszoną drogą płciową,
4) przyjmował jakąkolwiek substancję (narkotyki, anaboliki) w iniekcjach i używał do tego sprzętu, z którego korzystały inne osoby,
5) wykonywał np. tatuaż lub piercing (kolczykowanie) przy użyciu niesterylnego sprzętu,
6) miał kontakt z cudzą krwią, która znalazła się na uszkodzonej skórze lub błonach śluzowych,
7) stracił kiedykolwiek kontrolę nad swoim zachowaniem (pod wpływem alkoholu, narkotyków lub innych środków zmieniających świadomość) i mógł znaleźć się w opisanych powyżej sytuacjach.

Wchodząc w nowy związek warto razem z partnerem/partnerką wykonać test na HIV (nawet jeśli zna się tę osobę bardzo dobrze). Wykonanie testu to jedyny sposób sprawdzenia, czy ktoś nie jest zakażony HIV.

Po trzydziestu latach od wykrycia w Polsce pierwszego zakażenia szacuje się, że nawet 35 tys. osób żyje z HIV, a blisko co druga o tym nie wie i może nieświadomie zakażać. Według danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny od wdrożenia badań w 1985 r. do 31 sierpnia 2016 r. zakażenie HIV stwierdzono u 20.756 osób, odnotowano 3.408 zachorowań na AIDS, a 1.348 chorych zmarło.

Iwona Marchlewska
Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Iławie