Remont zabytkowego kościoła w Łęgowie

Położone około 100 km. od Olsztyna i tyleż samo od Torunia jak i od Gdańska Łęgowo, podobne jest do wielu wsi w tym regionie. Posiada jednak jeden niezaprzeczalny walor - zabytkowy kościół. W tym spustoszonym przez ostatnią wojnę regionie niewiele zachowało się zabytków tej klasy i to w stanie prawie nienaruszonym.
Kościół zbudowano od podstaw i wyposażono na początku XVII wieku w wyniku jednorazowej fundacji szlacheckiej RODZINY VON POLENZ.
Duże prawdopodobieństwo, że miał on ściśle, od początku do końca we wszystkich szczegółach przemyślany program szczególnie wyposażenia wnętrza tegoż zabytku. Do dziś jednak nie została rozwiązana kwestia bogatego manierystycznego wyposażenia kościoła, a zwłaszcza dzieł malarskich. Na szczególną uwagę zasługuje pięknie wykonany ołtarz, ambona, empora. Chrzcielnica, obramienia okienne, fryz podsufitowy, drzwi zewnętrzne i kamienna posadzka. W historii kościoła kilkakrotnie prowadzono niewielkie prace konserwatorskie, największe z nich przeprowadzono w latach 30-tych XX wieku, kiedy to majątek łęgowski był w posiadaniu Marszałka Rzeszy Paula von Hindenburga.
Obecny stan zabytku wymaga podjęcia wielu działań konserwatorskich i budowlanych. W roku 2014 został wyremontowany dach kościoła. W roku bieżącym - 2020 – kolejna inwestycja została zrealizowana: położona została nowa zewnętrzna elewacja, prowadzona pod okiem Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Dzieło to udało się zrealizować dzięki wsparci finansowemu z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, dzięki Urzędowi Marszałkowskiemu w Olsztynie, Miastu i Gminie Kisielice, Sołectwu Łęgowo Parafianom z Łęgowa, a także Niemiecko-Polskiej Fundacji Ochrony Dóbr Kultury z funduszy Republiki Federalnej Niemiec.
Kolejne prace zostały zaplanowane i mam nadzieję, że uda się je zrealizować. Zachęcam i zapraszam do odwiedzenia Łęgowa i zwiedzenia pięknego zabytkowego kościoła.