Postępowanie w sytuacjach konfliktowych „człowiek-wilk”

Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Olsztynie w związku otrzymywanymi sygnałami od mieszkańców województwa warmińsko-mazurskiego oraz informacjami dotyczącymi obserwacji wilków w sąsiedztwie siedzib ludzkich i sytuacji potencjalnie niebezpiecznych przestawia poniższe informacje:
Aktualnie obowiązującym aktem prawnym dotyczącym ścisłej ochrony tego gatunku jest rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 16 grudnia 2016 roku (Dz. U. z 2016 r, poz. 2183) w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt. Polska populacja wilka została wymieniona również w załączniku II i IV Dyrektywy Rady 92/43/EWG z 21 maja 1992 r. w sprawie ochrony siedlisk przyrodniczych oraz dzikiej fauny i flory. Wilk jest zwierzęciem podlegającym ścisłej ochronie na obszarze całego kraju.
Wilk, choć jest drapieżnikiem, który z racji swoich uwarunkowań (rozmiar, uzębienie, szybkość) może być niebezpieczny dla człowieka. Z reguły spotkania człowiek-wilk są rzadkie. Z natury jest zwierzęciem płochliwym i zachowującym dystans do człowieka. Zdarzają się sytuacje, że niektóre wilki podchodzą blisko zabudowań oraz zagryzają bądź porywają zwierzęta gospodarskie, w tym psy. Należy mieć na uwadze, że nie zawsze muszą to być dzikie wilki, lecz również zdziczałe wałęsające się psy. Mogą być to także wilki chore lub osobniki które zatraciły naturalny instynkt bojaźni wobec człowieka np. w wyniku dokarmiania ich przez ludzi. Nie należy zatem podejmować pochopnych działań zmierzających do eliminacji osobników tego gatunku, kiedy nie jest to zasadne. Wszystkie niebezpieczne zdarzenia, które charakteryzują nietypowe zachowania wilka, wymagają jednak wyjaśniania, a przede wszystkim natychmiastowej reakcji.
Więcej informacji dostępnych w poniższych załącznikach:
Poradnik ochrony zwierząt hodowlanych przed wilkami - PDF
Poradnik - Po sąsiedzku z wilkami - PDF
Postępowanie w sytuacjach konfliktowych „człowiek-wilk” - PDF